Ty víš kdo...

12. listopadu 2016 v 17:02 | Petr Jáchym
Příčinou všeho zla na Zemi je člověk a není to nikdo jiný, kdo ji svým způsobem vede do záhuby. Jsou to naše podprahové složky, které mají hlavní slovo v lidském konání, složky, kterých si mnohdy nejsme vědomi. Tyto faktory v nás jsou velmi složitou a inteligentní strukturou, která se buduje v naší individuální psychice od doby, kdy se narodíme. Z toho plyne, že ve společnosti se buduje od doby jejího vzniku. Všechny konglomeráty této hmoty jsou pak určujícími chováními celého světa. Jsou to propojené nádoby. Do společnosti se člověk rodí, je jí vychován a utvářen a následně do společnosti přispívá svým konáním. Avšak v tom je přesně to gró. Jelikož společnost složená z velkého množství nevědomých jedinců je zákonitě nevědomá. Což je poplatné pro ty, kteří takovou masou hýbou, jelikož pokud umí dobře stimulovat a hrát na dané smysly mají vyhráno. To, že je to velmi nekorektní nikoho jistě zajímat nemůže, jelikož člověk, který chce velet, poroučet a vlastnit moc nad druhými není nic než nevědomí samo. Je veden rukou silnější než je on sám; jelikož egocentrická podstata, kterou si přivlastnil je nenasytná, nekonečná a jdoucí si za svým přes jakékoli překážky.

Mnozí z nás jsou předurčeni býti masou a hrát kolektivní divadlo jim nepřipadne nikterak špatné. Z jistého pohledu je to srozumitelné, jelikož v teple stáda je zdánlivě bezpečno a nekonfliktno, když si osvojíme její pravidla. Všichni jsou zde stejní, všichni opakují ty samé rutinní pochody a tím odžívají den za dnem svůj život. Z této pozice je přirozeně nemožné vidět jak lehkým cílem je tato masa, o níž se stále někdo přetahuje a sype do ní své zvrácené představy a potřeby jen aby zachoval její ráz poslušnosti a počet jejích členů. Takový dav těžko může rozlišit jak velmi a k čemu je zneužíván těmi, kterým se to hodí. Jak by taky mohl, když toto stádečko je velmi dobře střeženo a velmi pečlivě živeno všemožnými smyslovými atrakcemi. Je to okem pozorovatele vně velmi silný tragikomický koktejl.

Pokud je tedy stav takovýto kdo to může být, kdo koná? No jistě my, každý z nás je tím konatelem a spolutvůrcem všeho konání. My jsme z podstaty našeho uskupení vysoce inteligentní bytosti už jen proto, že umíme myslet, máme možnost volby, zaznamenáváme pocity, vnímáme pochody, které náš život utvářejí...a jsme to opět my, kdo se rozhoduje mezi dobrem a zlem, láskou a agresí. Jinou otázkou je, jak si to zlo, které v sobě nosíme a nechceme ho přijmout pojmenujeme a na koho ho přesuneme. Ono je to v důsledku věci jedno, jelikož neřešíme jeho příčinu (a každý ho sobě máme měrou vrchovatou), ale pouze ho uklízíme do patřičných mezí, abychom se očištěni mohli dále sunout životem. Jistě si každý ve skrytu duše a tichosti sebe sama může rozebrat své vztahy a jak je sám spokojen se svým bytím, emocemi a náladami, které jdou s ním. Jsem vždy překvapen, kolik dobra lidé ze sebe dávají na odiv a s jakou vážností poukazují na pohár lásky, který nesou. Je bohužel tristní, že tito lidé lapeni v sebestředném dobru a lásce, jejíž obraz si umě vtiskli nevědí o zlu, které tímto překrývají. Ano zlo v pohádkách řídí sám ďábel a je to přesně on, kdo sedící na ramenou svého hostitele ho žene kupředu, aby neviděl a nerozlišil co činí. Láska a zlo jsou dvě strany jedné mince a ty tvoří celek. Je to přirozené stejně jako světlo a tma v jednom denním cyklu trvajícím 24 hodin.

Proto nenajdeme-li v sobě toho, kdo tomu celému v nás velí nejsme ani schopni rozlišit jeho záměry a pohnutky, které ho k tomu konání vedou. A pokud toto něco neznáme, pak neznáme ani sebe…a když se neznáme, tak není možné rozumět druhým. Je tedy na nás, kdo bude pánem v našem domě a skrze co budeme konat a jakým v důsledku toho budeme člověkem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 12. listopadu 2016 v 17:51 | Reagovat

Krásně napsané, s tím se nedá, než souhlasit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama