Žijeme v iluzích

3. února 2017 v 12:48 | Petr Jáchym
Iluze je obraz, který šíříme o světě, o vztazích v nichž žijeme a v neposlední řadě o sobě samém. Existuje tolik světů, kolik existuje lidí…jelikož každý jediný lidský originál na něj pohlíží svým vlastním způsobem skrze osobité nastavení, které se osvojil za svůj dosavadní život. Toto nahlížení je vždy duální povahy - složené z vědomé a nevědomé části společně tvořící celek.

Půjdeme ještě dál, když si řekneme, že každý den je iluze jiná než ta v den předchozí a pozítří bude zase jiná než byla dnes. Jelikož ať o tom víme, nebo ne stále se v nás něco děje. Lidská psychika je neustále se přeskupující hmota. Ostatně snad největším důkazem toho jsou sny….ony mocné fenomény naší duševní činnosti. Na snech je možné názorně vidět jak vlastně duševní svět funguje bez našeho vědomého přičinění.

Ale zpět k iluzím, jsou to projekce naší duševní stránky na svět kolem nás skrze filtr námi přiznaného vědomí v součinnosti s konáním nevědomé duše, která je nám v ten moment neznámá. Je to především nevědomí, co nás dostává do nejrůznějších situací na něž si občas musíme poukázat a vidět v nich otisk něčeho co nás převyšuje. Mnohdy námi projede pocit, který pocítíme na svém těle (mrazení, horkost,…) a ten nám něco naznačuje. Vždy je v koexistenci se situací v níž se nacházíme; na ni reaguje a jelikož si to neuvědomujeme, tak nás tímto impulzem nevědomí upozorní, že je třeba zaměřit zrak na to, co činíme.

Člověk vždy žil v iluzích a v iluzích bude žít až do konce svých věků. Protože vědomí je ostrovem v nevědomí, tudíž můžeme svou prací na něm rozšiřovat svou vědomou půdu, avšak nikdy ji nemůžeme obsáhnout natolik, abychom nevědomí přerostli. A jelikož nás oceán nevědomí ovlivňuje a přesahuje, tak je jasné, že vždy bude naše konání jím zkresleno a tedy bude iluzí a ne vědomým konáním. Iluze je totiž něco, co člověk nemůže tvrdit, že vlastní cele, ale jen podmíněně.

Mohlo by se říci, že práce na této půdě je marná…ano mohlo, ale každý krok vedoucí k uvědomění nejen, že má smysl pro vědomější život každého z nás, ale také jakož základní stavební jednotka společnosti ji spoluutváří přesně těmito prostupy, o které usiluje. Čím větší část svých iluzí nahlížíme, tím více svobody ve svém konání získáváme a tím rosteme. A to jestli si to přejeme nebo ne není otázkou, kterou by jsme měli řešit, když se pohybujeme ve sféře něčeho, co nás přesahuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 3. února 2017 v 14:12 | Reagovat

Takže vlastně celý náš život je iluze :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama