Rychle, rychle běží čas

1. června 2017 v 23:54 | Petr Jáchym
Jako boj s časem a jeho ubíháním, by bylo možno označit dobu, do které vcházíme. Je to doba temná a zdá se, že přichází nezadržitelně rychle. Alespoň zprávy kolem nás tomu nasvědčují, když ukazují stále hrůznější činy a reakce na ně.

Avšak všechny tyto činy pocházejí z lidí, tudíž i temné stránky, které doprovázejí stav, ve kterém se lidstvo nachází musí být jejich produktem. Jistě, je to přirozené, člověk má v sobě světlou, stejně jako temnou stránku. Pro tu temnou užiji termínu stín. Ten má v sobě obsažen každý a je úkolem člověka s ním pracovat a nakládat tak, aby obě stránky (světlo i stín) v něm byly v harmonii a vedly ho životem, který povede směrem k vývoji osobnosti…tedy ke stavu uvědomění, který bude v cíli vyšší než byl na startu života.
To, že toto je tak málo známá věc je důsledkem toho, jak si společnost stojí. Příčinou je pak nechuť každého člověka, který odmítá svůj stín si přiznat, převzít za své jednání zodpovědnost, natož ho pak asimilovat a pracovat s ním, jako se svou přirozenou součástí.

Dlouhodobé odvracení se od stínu nepřinese jeho vymizení, naopak přinese jeho nárůst. Každý den, kdy mu budeme utíkat bude on sílit. Je to jako pes, který je zlý…tím, že ho zavřeme do klece neumře. Naopak jednou se přihlásí o slovo útokem, ve vhodný čas. Vzteklého psa můžeme zabít a ještě si to legitimně obhájit. Stín však nikoli, v tom je ten největší paradox. Oni lidé, kteří se svým stínem přišli do styku vědí, že jemu utéci nelze. Vzpouzet se mu je přirozené, jelikož je to obrovská moc psychiky, která člověka paralyzuje, když s ní přijde do kontaktu. Věc se má tak, že stín stejně nad rozumem vyhraje a to tím, že bude buď přijat dobrovolně nebo člověka vyždíme pomocí nejrůznějších zbraní, které jsou mu vlastní: deprese, úzkosti, strachy, afekty, atd.

Čím víc se člověk ve svém vývoji zmodernizoval, tím víc se odcizil od své podstaty, která je mu dána. Vyloučil emocionálně-intuitivní složky, které jsou tak na úkor rozumu v úpadku. Všude, kde je něčeho dominance, tam je zároveň něco, co chybí. A tak je to u dnešního moderního člověka. Vše ví rozumem, ale nic necítí a bojí se emocionálně vyjádřit. Tím předává nevědomí v sobě obrovskou moc jednat způsobem, který je mu vlastní bez možnosti vymezení se. Dochází k regulačnímu, tedy vyrovnávacímu procesu. Nevědomí stínem tlačí na člověka proto, aby si uvědomil, co mu schází a začal se tím zabývat a posílil potlačené složky.

Problémy, které nyní jako lidstvo máme jsou velmi velkého rozsahu a umenšovat se nebudou nikdy jinak než tím, že si jedinec začne uvědomovat svou situaci a pozici v níž se nachází. Podívá se na bídu svého prožívání, vrhne světlo na vztahy, které žije a rozezná, že to, co jeho život režíruje je oběť v něm samém. Jakmile toto nahlédne má z části vyhráno, začne integrovat své stavy, které se v něm nachází, přestane obviňovat ze svého stavu okolí a zavdá tak semínko k tomu, že se v něm věci dají do pohybu směrem k rozvoji. Jakmile toto udělá větší množství lidí začne ustupovat stín nad společností jako celkem. Pak bude člověku čas jen veličinou a nikoli mentorem, který ho žene kamsi do budoucnosti, v níže se mu bude dařit lépe, až do ní rychle doběhne. Čas běžel vždy stejně a i nadále tomu tak bude…rychle běží tomu, kdo neprožívá a necítí se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 2. června 2017 v 9:22 | Reagovat

Zajímavé povídání, jen si nejsem vědoma toho že bych s sebou nosila nějaký stín...

2 D D | Web | 2. června 2017 v 11:19 | Reagovat

Tak škoda, že žití ve stínu nepomáhá těm světlým stránkám. :D Trocha slunce a štěstí by se mi do života plného mizérie hodila. Ale pořád se ne a ne dostavit.

3 Petr Jáchym Petr Jáchym | 6. června 2017 v 18:14 | Reagovat

[1]: Jsem rád, že povídání zaujalo... no a ke spatření stínu přeju hodně sil ;-)

4 Petr Jáchym Petr Jáchym | 6. června 2017 v 18:17 | Reagovat

[2]: Ale ono žití se stínem jim přeci pomáhá, bez stínu světla není. Slunce a štěstí jsou druhou stranou stejné mince...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama