Tohle není můj hlas!

11. července 2017 v 21:27 | Petr Jáchym
Když se probudí ten druhý hlas a začne hovořit z nitra naší duše jsme tím mnohdy velmi zaskočeni. Byť není ničím až tak novým, ten hlas člověk útržkovitě zaznamenává celý život, jen v určitý okamžik zesílí natolik, že už není možné ho ignorovat.

Znají ho mnozí z nás, jen málokdo si dovolí ho naslouchat a dávat mu důležitost, která mu právem náleží. Vždyť je to hlas našeho nitra, naše druhá část, kterou neznáme..to ona nás skrze hlas touží upozornit na svou existenci. Je to velmi mnohočetná entita, kterou tento hlas zastupuje a je velmi důležitou součástí nás samých, kterou je radno poznat, abychom se znali cele.

Velmi často se tohoto nového hlasu lekneme, jelikož narušuje klid našeho bytí, v němž si lebedíme. A ještě k tomu něco po nás chce a nebo nám kritikou oznamuje pravdu o nás samých...na tuto pravdu však nikdy není vhodný čas a proto nás tento hlas, který ji nese obtěžuje. Mnohdy nás tolik vyleká, že se před ním dáme na útěk. To je však ta nejfatálnější a nejkomičtější chyba, která se může udát. Nejen, že mu nikdy neutečeme, jelikož to, před čím utíkáme máme v sobě…onen hlas je toho personifikací, ale hlavně tím, že si únik zvolíme jako východisko tomu hlasu dáme palivo do jeho ohně. Nejprve to bude hra na honěnou dětského typu, avšak jelikož my nepolevíme a jako správné děti nebudeme znát míru, kdy přestat, přejde nevinná hra ve štvanici.

Jediný, kdo se v tom příběhu tím celým bude bavit je ten hlas, který nás chtěl zprvu upozornit na určité nesrovnalosti, které bylo třeba přehodnotit. Jelikož to jsem nebyli ochotni naslouchat, tak narostl tou celou hrou do takových rozměrů, že nyní už mu nedáme ani kousek sluchu dobrovolně. Jelikož tón jeho hlasu nabyl do enormních proporcí a slova mají jinou kadenci a hřmivý tón.

A tak to chodí v našem světě…člověk nenaslouchá maličkostem, nebere si z nich ponaučení a nepřizná si chybovost svých kroků. Namísto zastavení se pořád něco musí a místo nutného usebrání odpočinkem je pořád v pohybu a nachází si umělé činnosti, jen aby se do klidu nedostal. A tak se všichni štvou a běhají z místa na místo hnáni svými osobními hlasy. Věci znalému člověku dojde, že na společenské úrovni se stejně tak ozývají a budí hlasy archetypální. Jistě by se k tomu dalo přihlédnout a vidět v tom celém otisk těchto hlasů, které nechceme jako společnost slyšet a pozorovat jejich konání na úrovni přírodních poryvů, celospolečenského uspořádání a klimatu světa.

Hlasy z nitra, které nehodláme slyšet mají svůj význam, jedním z takových je to, že člověk dnešní doby se pasoval na piedestal vše hybatele a vše konatele světa a to je velká chyba, jelikož člověk je pouze jednou částicí v celém systému a o tom bude spraven hlasem nejhrubším na pokraji své únavy, do které se zvoleným únikem před dříve niterným hláskem, ke kterému se nechtěl znát dostane.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 11. července 2017 v 22:17 | Reagovat

Trefné na tohle téma týdne.
Často jsem uvažoval nad lidma, co nesnáší ticho a musí pořád nějak zaměstnávat svoji mysl. Musí to být v hodně případech právě z důvodu, aby se náhodou neozvalo svědomí.
Pak jsou také smutné případy lidí, které trápí svědomí a snaží se před ním utéct např. tím, že neustále pracují, někdy až do vyčerpání. Ale je to marnost. Tak se smíření a odpuštění nedosáhne. Sice to vědí, ale nedokážou vyhledat pomoc, nepřekonají sami sebe.

2 Petr Jáchym Petr Jáchym | 11. července 2017 v 22:56 | Reagovat

[1]: Děkuji za uznání...
Jojo i já byl takový člověk, takže ty lidi chápu. Dnes už vím, že zastavovat se a analyzovat své konání je nutnost...čištěním kalu v sobě udržuje vody čistší a člověk je tak svobodnějším a autentičtějším.

3 Jana Jana | E-mail | Web | 15. července 2017 v 19:36 | Reagovat

Takový hlas mi připomíná intuici... Kamarádka každého, hlavně žen. A mnohdy tolik opomíjená...

4 Petr Jáchym Petr Jáchym | 16. července 2017 v 20:20 | Reagovat

[3]: ano, intuice je mocná funkce lidské psychiky..často se ozývá, jelikož se o ní málo ví

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama