Motivace

18. září 2017 v 20:40 | Petr Jáchym
Motivací pro vyvázání se ze vzorců, které máme v sobě hluboce vštěpeny dosavadním bytím je vidina smysluplného života založeného na sebe hodnotě a sebeúctě. Tyto dvě veličiny jsou člověku v jádru vlastnější než cokoli jiného, asi právě proto jsou tolik opomíjeny. Jsou totiž v jistém ohledu velmi nebezpečnou zbraní.

Cesta do bodu, kdy se začne člověk cítit a zaznamenávat své počínání je velmi dlouhá a především bolestná. Nikdy nezačne jinak než z nutnosti života, který už není možno jet ve starých kolejí, tak vůz vykolejí a převrhne svůj obsah do bláta. Obdobně se cítí ten, který se ocitne na scestí, potažmo v životní krizi. I do ní jej jistě dovedla motivace, jen ta z opačné strany téže mince.

Po většinu svého života se motivováni druhými ženeme naučeným nevědomým přetvařováním k ukojení jejich zhoubných potřeb, které nejsou sto naplnit sami a tak k tomu potřebují kašpárky, kteří jim tragikomedii jejich bytí předvedou v nějakém humorném hávu. Je jedno zda jsou to rodiče, některý ze zamindrákovaných učitelů nebo šéf, který nás vede k vyšším cílům. Vždy to má stejný dopad - vykořenění jedince. A jak vypadá scénář bez odpadnuvší loutky? Je nahrazena jiným objektem, a to bez mrknutí oka kohokoli z manipulátorů.

Pokud je krize, do které se člověk vyčerpaný svou rolí dostatečně hluboká a zatne se její ostří až do živého může člověk děkovat za toto procitnutí. Jistě ve svém žalostném stavu nebude takového nerozlišení schopen, ale kola osudu se již dala do pohybu a povedou ho cestou k uvědomění a bude mu dávána síla k zdárnému dokončení. Silnou motivací mu bude to, že už nikdy nepůjde proti sobě ve smyslu, že by hrál divadlo někomu, kdo si pro svou duševní absenci ani není vědom, že někoho tak umně kastruje. Není to o tom pohřbít trýznitele, ale vymanit se z jeho vlivu a jít cestou dál…ostatně do jeho vlivu jsme se měli dostat právě proto, abychom si uvědomili to, že je třeba dělat věci jinak. Každá oběť má vždy svého násilníka! Čím hrůznější zážitky byly zažity, tím větší motivace nevrátit se do starých kolejí bude.

Svou vůlí jsme schopni dosahovat nejrůznějších met, pokud dobře a poctivě vybagrujeme kal, který v nás byl uložen budeme moci stát se svobodnějšími bytostmi, které jsou si vědomi svého konání, jednání a slov. Každý člověk, který chce žít smysluplný vztah s druhými musí poznat a přijmout cele sám sebe. Včetně svých stinných stránek a činů, které v minulosti vykonal. Musí najít tolik odvahy, aby se naučil sebelásce a mohl se tak stát tím, kdo je schopen milovat druhé. Jen člověk, který zná sebe se chce poznávat s jinými, jen ten, který si je vědom síly a pravosti svých slov sám k sobě je může používat směrem k druhým nezištně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama