Temné dny minulosti

25. září 2017 v 21:30 | Petr Jáchym
Vše, co člověk prožil ovlivňuje jeho současný život. V každém životě jsou zastoupeny i dny temna a stínů, které z minulosti vystupují jako pahýly stromů a brání člověku v další cestě.
Minulost se nedá ošálit a vzorce, které si z ní neseme bude jednou nutno prověřit drobnohledem, kterým v sobě oddělíme zrno od plev.

Temno není jen to, co se dá označit nálepkou apriori zlé, jako například bití, urážení, atd., ale je to i umně presentované dobro, které zlo převléklo pod nějakou záminkou do slušivého kabátku. Sem patří například výchovné prvky, v nichž rodiče zbytečně dlouho ochraňují své dítě, aby nezjistilo nástrahy světa kolem něj. I takovými věcmi je na člověku pácháno zlo v tom směru, že je příliš dlouho poponášen, než aby šel po vlastních nohách.
Lidská psychika je nepředstavitelně komplikovaný shluk funkcí, vzorců a nastavení žijící autonomním životem. Rozlišit, co je ještě dobré a co už zkázonosné je velmi náročná věc. Vždy se takové rozlišení váže na danou psychickou strukturu jedince v daném čase. Ale vždy a za každých okolností je v procesu zastoupeno dobro a zlo zároveň, jelikož duše člověka je duálního charakteru. Boj protikladů jako takový je vlastně jediným vývojovým atributem, skrze něž se dá reflektovat, kde se člověk nachází a jak na příslušnou danost reaguje svým emocionálním nitrem.

Jenže co se stane, když se takové temné stránky a odžité dny minulosti nefiltrují, člověk si tím pádem z nich nebere ponaučení do dalších svých konání a ony pak leží kdesi odvrženy a nikdo se k ním nehlásí, ba mnohdy popírá i jejich existenci? To se pak vzbouří toto odhozené, odmítané a svou neskutečnou silou vlítne do vědomí, kde spustí vír podobný orkánu. Začne ničit vše, co si člověk uměle iluzorně vytvořil, bude strhávat zbytečné závoje, které si kolem sebe navěsil, aby neviděl ten lůzný pohled ven a nedozvěděl se o sobě pravdu, co činí a jak se chová. Je to kruté? Není, je to v důsledku nesmírně spravedlivé, jelikož každý z nás je na Zemi proto, aby se z něj stala pokročilejší bytost než sem přišla a proto ti, kdož jsou v tomto zahálčiví potřebují nějak otevřít oči…a jelikož je neotvírají sami, je nutno, aby přišel vyšší zákon.

Bohužel toto je velmi častý jev a jak je známo, tak existuje kolektivní nevědomí složené z jednotlivých psyché lidí. Nu a pokud jest stoka jednotlivce taková jaká mnohdy je, jak asi vypadá ta stoka kolektivní? To si jistě každý už dokáže vybavit a může mu pak dojít, proč se děje tolik přeryvů, ať už přírodních nebo společenských. Dokáže možná i dohlédnout důvod proč se opakují určité společenské vzorce a vystupují lidé podobných rysů jako ti, kdož se v minulosti tak zdárně postarali o nejrůznější lidské zrůdnosti, boje a války.

Kolektivní nevědomí je vždy tvořeno jedinci, ti generují ze svých řad zástupce do svého čela, jsou to také jednotlivci, kdož jako základní stavební kameny společnosti určují, jak bude vypadat a kam se bude ubírat. A jsou to v důsledku také jednotlivci této masy, kdo pocítí plody za svou práci, kterou sobě a tím pádem i společnosti prokazují svou obrodou nebo zahálením. Dle toho všeho budou výsledné plody chutnat a buď budou dozrávat pod září slunečných paprsků nebo hnít pod proudy temných vod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fall Fall | Web | 26. září 2017 v 8:20 | Reagovat

Hmmm...tohle je clanek o par levelu jinde nez je uroven prumerneho ctenare/autora na blog.cz :)
Respekt!

2 Petr Jáchym Petr Jáchym | 26. září 2017 v 20:38 | Reagovat

[1]: Děkuji za názor a vyjádřený respekt :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama