Ve vlastní pasti

18. června 2018 v 22:28 | Petr Jáchym
Na světě není nic než člověk, který je na něm sám za sebe, žije svůj život, tím se vyvíjí a skrze své konání se stává jiným než tím, kým byl předtím. Neustálý koloběh dějů v lidské psychice se odehrávajících nás vede do nutných situací, abychom si uvědomili více než nyní víme.

A tak, jak jdeme svou cestou, tak se dostáváme blíže a blíže své vlastní pasti, která je stejně tak procesně nutná, jako vše jiné, co se v životě děje. Každý má svou past, která je mu s jeho pomocí nachystána a každý do ní v určitý čas spadne. Dále bude pouze na něm zda se z ní dostane a stane se tak v mnohém jiným, nebo ne a pak v ní navždy zůstane až do svého skonání.

Cesta ven z ní vede pouze jejím středem, není možné ji ani obejít, ani přeskočit. Tato past je místo plné utrpení, strastí, strachu a temna…člověk se v ní ztrácí, je dezorientován a metaforicky rozsekán na atomy jen proto, aby se vyžíhalo staré nastavení a on se mohl skrze proces nemálo podobný porodu dostat na druhou stranu této své stinné stránky.

Past je vlastní danému člověku především proto, že je to odkladiště nepohodlného obsahu, který v průběhu předchozí části života vytěsňoval. Kryl před světem a okolím ty stránky své povahy, které by na něj vrhaly špatné světlo. A jelikož my lidé o sobě máme představu jak jsme šikovní, dobří, empatičtí atd…nad rámec toho žijeme v systému, který si žádá mít stádo myslící a stále napojené na zdroj, tak je jasné, že čím je člověk starší, tím vytěsňuje více a více.

Nicméně naštěstí člověk není tím nejvyšším článkem ani sám pro sebe ani pro planetu a proto byť tak umě vše ovládá a potlačuje, stejně tak umě se chytne do pasti, do které spadne a je celý zaskočený tím, co se stalo. Nebudu zlehčovat, že je to příjemné nebo krásné místo. Avšak nebudu ani ubírat procesní nutnost, která se za tím celým skrývá. A nebudu ani zastírat, že jen nevědomí do ní spadl.

Stejně tak jako člověk doposud žil svůj život a věnoval se nesčetným disciplínám, aby plnil nejrůznější role a masky, které si po něm jeho okolí, potažmo on sám po sobě žádá, bude nyní nutné nastoupit cestu opačnou a sice pokornou a trnitou. Období radovánek skončilo, poledne života si žádá na další cestě člověka stabilního, emotivního a citového. Takového, který bude mít dostatek vůle a sil žít dále svůj život a postaví se výzvě, která před ním stojí, jinak řečeno dostane se z pasti, kterou si na sebe připravil.

Každý jed v sobě nese protijed a po každé noci přijde den, stejně tak je dáno i to, že když si člověk past nachystal, umí ji také zvládnout a najít si cestu z ní ven. Avšak tento proces a děje, které se při přeskupování psychiky dějí a melou intelekt na nicotnou hmotu je člověk velmi malý a mnohdy zapomíná na to, že má v sobě sílu, která je schopna nemožného. Bude tedy na každém, kdož v sobě uvíznul, zda najde dostatek sil a projde středem na druhou stranu anebo zda se skrze svou beznaděj a strach přichytne nějakého nabízeného stébla a bude ve své pasti navždy uvězněn bez možnosti pokroku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tema-tydne tema-tydne | E-mail | Web | 19. června 2018 v 9:44 | Reagovat

Každý ničící hurikán má své "oko", kterým se některé věci z něho mohou dostat ven. Tak i z nechtěné situace, do které jsme se dostali nezkušeností nebo špatným odhadem, je východisko - a nejen jedno.
Děkuji za úvahu, zařazuji tě ráda do Výběru TT, snad někomu pomůže poučení, že i ze zdánlivě hrozivé situace se lze dostat ven - jen už to není tak jednoduché a bezbolestné. Omlouvám se za "mentorování", léta mě ale už víckrát poučila, že to tak je :-)

2 Petr Jáchym Petr Jáchym | 21. června 2018 v 6:37 | Reagovat

[1]: Je to tak jak píšeš a hurikán je zajíimavou a silnou metaforou k dějům v nás.
Rádo se stalo, já díky za zařazení do Výběru TT, stejně jako za "mentorování", jsem otevřenen podnětnému a tvůrčímu názoru člověka poučeného léty života...

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 21. června 2018 v 13:53 | Reagovat

[2]: Poučeného: tak je to správně. Někdy ale i nepoučitelného :-P

4 Petr Jáchym Petr Jáchym | 21. června 2018 v 18:48 | Reagovat

[3]: Vše má svou daň ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama