Barvy v nás

1. dubna 2020 v 11:18 | Petr Jáchym
Duše člověka obsahuje celé spektrum barev, čím dále vybrušujeme svými kroky životem a prací na obrodě své duševní krajiny dostáváme se k dalším barvám nad rámec oněch základních a jejich odstínům.

Ideální stav, který by se měl zachytit je spektrum colorum - tedy všechny barvy, které jsou známé by měly být v obraze duše rovnoměrně zastoupeny v sytosti celospektrální.
Avšak toto je ihned nutné popřít v první následující větě, protože člověk takového stavu nikdy nedosáhne, jelikož by musel být osvíceným a to v pozici nadčlověčenství a tím nikdy, nikdo nebude.

Tudíž se spokojme s obrazem duše jako takovým…každý člověk má trochu jinou skladbu barev, které má rád, avšak je to tentýž člověk, který ví, které barvy rád nemá. A právě ty odmítané, nelibé a nechtěné jsou těmi nejnutnějšími. Ty, které nám z nějakého důvodu vadí jsou barvy našich komplexů a blokád, jsou to barvy jakýchsi pomyslných dveří v nevědomí, za nimiž jsou vytěsněna nejrůznější zranění a bolesti, které nechceme vidět.

Za dekádu, kterou pracuji s obrazy duševních map na zakázku a personalizací nejrůznějších předmětů, od doplňků do interiérů až po textil jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří měli mnohdy nejasnost v tom, jak má výsledek vypadat, měli však téměř vždy jasno jak vypadat nemá, potažmo si určovali jaká barva je tou, která na daném předmětu nesmí být zastoupena. Mnohdy jsem se je snažil marně přesvědčit o tom, aby si dali trochu říci a přijali tu, či onu stínovou barvu a uvedli ji tak do svého života, jelikož bez stínu není světla.

A byli to ti samí lidé, kteří když daný předmět bez nežádoucí barvy viděli, tak jim na něm něco jakoby chybělo. Mnoho lidí má problém s černou barvou, mají potřebu vždy vysvětlovat proč ji nechtějí mít zde nebo onde a že je to barva smutku atp. Kde se nejvíce mluví, tam se nejvíce snažíme něco skrýt je však známé pravidlo. Bez smutku ale není radosti, bez černé není plasticita a bez noci není den, jsou obvyklé argumenty, které dávám…jelikož pokud mám zachytit pravou podstatu duše, pak ji musím zobrazit v celé své škále barev v ní dominujících, tedy takovou jejíž barvy v ní opravdu jsou zastoupeny a ne takovou, jakou si člověk přeje aby byla.

Přát si je hezké, ale naše doba především událostmi, které se nyní dějí a poznamenávají naše dny nám ukazuje, že vymyšlených falešných přání si vedoucích ke zdánlivému štěstí již bylo dost. Je čas dospět a proto ten, kdo dospět chce musí se umět přijmout takový, jaký opravdu je, to znamená ve všech barvách a ve všech jejich odstínech.

Ale ono v nás to nejsou jen barvy a jejich skladba, ale je to i dynamika jejich skladby, kterou jsou do daného celku složeny, je to jejich vzájemné smísení se a sounáležitost, je to sytost a vyplnění prostoru…je tedy třeba začít se vidět v barvách, je třeba se snažit o docílení a prohloubení základního barevného spektra a je třeba začít vidět svůj obraz jedinečnosti se vším, co je na něm zaznamenáno a od přírody dáno.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lu Wild Lu Wild | Web | 1. dubna 2020 v 12:16 | Reagovat

Při čtení jsem si vybavila své nepříjemné barvy a co asi symbolizují.. Máš pravdu, že se v nich odráží naše slabosti, traumata.

2 Petr Jáchym Petr Jáchym | 1. dubna 2020 v 13:14 | Reagovat

[1]: Pak jsem rád, že jsem se Ti trefil do vkusu ;-). Hodně sil v řešení oněch traumat... ...díky za čas článku věnovaný a komentář!

3 Denisa Š. Denisa Š. | Web | 1. dubna 2020 v 20:31 | Reagovat

psychologii barev jsme se učili ve škole, ale já jsem o ní nikdy nijak zvlášť neusilovala, spíš vždycky vyberu tak jak se k sobě hodí :)
Mám ráda tmavé i pastelové
PS: pěkný článek :)

4 Petr Jáchym Petr Jáchym | 3. dubna 2020 v 9:14 | Reagovat

[3]: ...jak se pocitově k sobě barvy hodí je důležité.
děkuji za komentář, jsem rád že se článek líbí :-)

5 sarkahorka sarkahorka | 6. dubna 2020 v 16:19 | Reagovat

Moc hezký a trefný článek :-) Mně se líbí všechny barvy, ale faktem je, že v oblečení mám ve velké většině černou, i když se snažím o barevnější oblečení, stejně si odnáším černou... nepřemýšlela jsem nad tím, až s tímto článkem si to uvědomuji...

6 Petr Jáchym Petr Jáchym | 7. dubna 2020 v 10:30 | Reagovat

[5]: Jsem rád, že Vás můj článek zaujal, těší mě, že Vám přinesl i určité uvědomění - děkuji za komentář a čas, který jste mému článku věnovala.
Věřím, že až pokročíte z místa, v němž se nyní nacházíte budete automaticky vybírat oblečení i jiných barev...á propos, kdo neprošel fází černě (nigredo), ten se ani nedostal k sobě - vše dobré a pevné zdraví přeji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama